• 025-3119

آیا خود ارضایی موجب ناباروری می شود؟

آیا خود ارضایی موجب ناباروری می شود؟

در این مقاله قصد داریم راجع به این موضوع که آیا خود ارضایی موجب ناباروری می شود، مطالبی را بیان کنیم. قبل از این که مطلبی در این ارتباط بیاوریم باید به دو نکته اشاره کنیم. اولا ما این موضوع را از لحاظ علمی بررسی می کنیم و بررسی این موضوع از لحاظ فرهنگی و مذهبی، در این مطلب نمی گنجد. ثانیا قصد ما در این مقاله، بررسی تاثیر خودارضایی در ناباروری است و با تاثیرات جسمی و روحی و روانی دیگری که خودارضایی دارد، کاری نداریم.

خودارضایی یک نوع فعالیت جنسی به شمار می رود که طی آن یک فرد بدون نیاز به شریک جنسی، تحریک می شود و به مرحله ارضا شدن می رسد. این عمل شامل دست زدن به اندام تناسلی و یا دست زدن به بقیه قسمت های حساس بدن برای تحریک یا لذت جنسی است. البته مهم است که این کار به طور ایمن انجام گیرد وگرنه خودارضایی با کمک اشیاء تیز یا خطرناک می تواند مشکلات زیادی به دنبال داشته باشد.

آیا خود ارضایی موجب ناباروری در مردان می شود؟

در پاسخ به این سوال، خیلی صریح و واضح باید بگوییم، خود ارضایی موجب ناباروری در مردان نمی شود. برخی از افراد ممکن است نگران باشند که خودارضایی باعث کاهش تعداد اسپرم یا کاهش کیفیت اسپرم شود. با این حال، تحقیقات نشان داده است که این نگرانی ها بی اساس هستند.

 در واقع اگر فردی اعتیاد خیلی شدیدی به خودارضایی نداشته باشد، مشکلی برای باروری او به وجود نخواهد آمد. کاملا بدیهی است که اگر یک فرد قبل از برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی خود، خودارضایی کرده باشد، با کاهش توان جسمی و همچنین کاهش میل جنسی مواجه خواهد شد و کم تر از حالت عادی تحریک می شود.

اگر هم این فرد به مرحله انزال برسد، تعداد و کیفیت اسپرم های او پایین خواهد بود. با این وجود اگر خودارضایی چند روز قبل از برقراری رابطه جنسی باشد، بدن آن فرد، خود به خود از لحاظ قوای جسمی و تعداد و کیفیت اسپرم ها به حالت طبیعی خود برخواهد گشت. در نتیجه برقراری رابطه جنسی هیچ مشکلی نخواهد داشت.

باورهای غلط در مورد تاثیر خودارضایی در ناباروری مردان

برخی از افسانه ها و باورهای غلط در مورد خود ارضایی و ناباروری مردان وجود دارد که آن باورهای غلط را در ادامه ذکر کرده و به آن ها می پردازیم:

 1. باور غلط اول: خود ارضایی باعث کاهش تعداد اسپرم می شود.
 2. باور غلط دوم: خود ارضایی باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود.
 3. باور غلط سوم: خود ارضایی باعث آسیب به بیضه ها می شود.

تاثیر خود ارضایی بر ناباروری

آیا خود ارضایی باعث کاهش تعداد اسپرم می شود؟

هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد خود ارضایی باعث کاهش تعداد اسپرم می شود. در واقع، مطالعات نشان داده اند که خود ارضایی می تواند اثرات مثبتی بر سلامت اسپرم داشته باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مردانی که به طور منظم خودارضایی می کنند، اسپرم های سالم تر و حرکت پذیرتری نسبت به مردانی که خودارضایی نمی کنند، دارند.

آیا خود ارضایی باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود؟

هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد خود ارضایی باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود. چند ساعت یا چند روز بعد از خودارضایی، کیفیت اسپرم ها به حالت قبلی خود برمی گردند.

آیا خود ارضایی باعث آسیب به بیضه ها می شود؟

هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد خود ارضایی باعث آسیب به بیضه ها می شود. در واقع، خود ارضایی یک رفتار طبیعی و سالم است که بخشی از رشد و بلوغ جنسی انسان است.

آیا خود ارضایی موجب ناباروری در زنان می شود؟

خودارضایی زنان هیچ ضرری برای بارداری ندارد. در واقع، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که خودارضایی می‌تواند به بهبود باروری کمک کند. خودارضایی باعث آزاد شدن هورمون‌ هایی مانند اکسی ‌توسین و دوپامین می ‌شود که به بهبود جریان خون در اندام‌ های تناسلی زن کمک می‌ کنند.

این امر می ‌تواند به بهبود کیفیت تخمک ‌ها در زنان و افزایش احتمال لقاح کمک کند. همچنین، خودارضایی می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. می دانید که استرس و اضطراب می‌ توانند بر باروری تأثیر منفی بگذارند.

البته در برخی موارد نادر، خودارضایی زنان می‌ تواند باعث آسیب به اندام ‌های تناسلی شود. این امر معمولاً در صورتی اتفاق می ‌افتد که زن از روش ‌های خودارضایی خشن یا خطرناک استفاده کند. با این حال، این موارد بسیار نادر هستند و معمولاً با مراقبت ‌های پزشکی مناسب قابل درمان خواهند بود.

در مجموع، خودارضایی زنان یک عمل سالم و بی ‌خطر است که هیچ ضرری برای بارداری ندارد. در واقع، برخی از مطالعات نشان داده ‌اند که حتی خودارضایی می ‌تواند به بهبود باروری نیز کمک کند.

باورهای غلط در مورد تاثیر خودارضایی در ناباروری زنان

در اینجا برخی از شایعات در مورد ضررهای خودارضایی زنان بر بارداری آورده شده است که هیچ پایه علمی ندارند:

 1. خودارضایی باعث ناباروری می ‌شود.
 2. خودارضایی باعث سقط جنین می ‌شود.
 3. خودارضایی باعث اختلالات بارداری می ‌شود.

این شایعات معمولاً بر اساس باورهای فرهنگی هستند و هیچ پایه علمی ندارند.

تاثیر خود ارضایی بر باروری

عوامل واقعی ناباروری مردان و زنان

چند مورد از عوامل واقعی که می توانند باعث ناباروری شوند، عبارت هستند از:

 1. اختلالات تولید مثلی
 2. اختلالات هورمونی
 3. عوامل محیطی
 4. مشکلات جسمی
 5. عوامل روانی
 • اختلالات تولید مثلی مانند واریکوسل (تورم رگ های بیضه)، هیپوگنادیسم (کمبود هورمون جنسی) و سندرم کلاین فلتر می توانند باعث کاهش تعداد اسپرم یا کاهش کیفیت اسپرم شوند.
 • اختلالات هورمونی مانند دیابت، چاقی و پرکاری تیروئید می توانند بر تولید اسپرم تأثیر بگذارند.
 • عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر، تابش اشعه و دود سیگار می تواند باعث آسیب به اسپرم شود.
 • مشکلات جسمی مانند بیماری های مزمن، جراحی ها و برخی داروها می توانند بر تولید اسپرم تأثیر بگذارند.
 • عوامل روانی مانند استرس، اضطراب و افسردگی می توانند بر میل جنسی و عملکرد جنسی تأثیر بگذارند و در نتیجه باعث ناباروری شوند.

تشخیص ناباروری

چه مردان و چه زنان برای تشخیص ناباروری باید به جای گوش کردن به حرف این و آن و اعتماد کردن به باورهای غلط فرهنگی، از علم پزشکی کمک بگیرند. راه های زیادی برای تشخیص ناباروری در مردان و زنان وجود دارد که در ادامه به یکی از آن ها می پردازیم.

عکس رنگی رحم یک آزمایش تصویربرداری است که از اشعه ایکس برای بررسی داخل رحم و لوله های فالوپ استفاده می کند. در این آزمایش، یک ماده حاجب به داخل رحم تزریق می شود و سپس با استفاده از اشعه ایکس تصویربرداری می شود. این تصویربرداری به پزشک اجازه می دهد تا شکل و اندازه رحم و همچنین باز بودن لوله های فالوپ را بررسی کند. عکس رنگی رحم برای تشخیص طیف وسیعی از مشکلات رحمی و لوله فالوپ استفاده می شود، از جمله:

 1. ناباروری
 2. سقط مکرر
 3. خون ریزی غیر طبیعی از واژن
 4. پولیپ های رحمی
 5. فیبروم رحمی
 6. اندومتریوز
 7. چسبندگی داخل رحمی

عکس رنگی رحم همچنین می تواند برای ارزیابی اثربخشی درمان ناباروری استفاده شود.

نتیجه گیری

خودارضایی تاثیری بر ناباروری ندارد و اگر در گذشته این کار را انجام داده اید، نباید به هیچ عنوان نگران باروری خود باشید. در واقع در بیشتر موارد، استرس ناشی از این باورهای غلط هستند که بر باروری شما تاثیر می گذارند نه خود عمل خودارضایی. اگر نگران ناباروری هستید، مهم است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. پزشک شما می تواند آزمایشات لازم را برای تعیین علت ناباروری شما انجام دهد و درمان مناسب را توصیه کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.