• 025-3119

سوالات متداول عکس رنگی رحم

سوالات متداول عکس رنگی رحم

1- مقدار دردعکس رنگی رحم (HSG) چقدر است؟

باتوجه باینکه میزان احساس درد و تحمل نسبت به درد در افراد مختلف متفاوت میباشد نمیتوان میزان دقیقی برای آن ذکر کرد.عده زیادی اینکاررا بدون هیچ ناراحتی انجام میدهند عده ای با تحمل درد و ابراز درد زیاد و عده ای هم ا ز ترس این عکس از خیرپیگیری علت ناباروری خود میگذرند.داشته ایم بیمارانی که پس از سالها از دستور عکسبرداری وقتی از امکان انجام بیهوشی مطلع شدند به ما مراجعه و عکس رنگی رحم را انجام داده اند.

۲-آیا بعد از بیهوشی نیاز به بستری میباشد؟

خیر.بیهوشی صورت گرفته در حدی است که بیمار درد و ناراحتی عکسبرداری را متوجه نشود و دقایقی بعد از اتمام کار توانایی نوشیدن را داشته و حداکثر نیم ساعت بعد مرکز را ترک می کنند.

۳- آیا نیاز به همراه می باشد؟

بله چون در موقع عکسبرداری پاهای بیمار در وضعیت معاینه قرار دارند، در صورت بیهوش شدن نیاز به حضور یک نفر جهت گرفتن پای بیمار می باشد که ترجیحا همسر یا خانمی که حامله نبوده و توانایی نگه داری بیمار را داشته باشد می باشد.

۴- کلا هیچ دردی احساس نمی کنیم؟

بله در موقع عکسبرداری هیچگونه دردی احساس نخواهد شد . البته در مواردی که لوله های رحمی باز باشند بدلیل ورود دارو به حفره شکم احتمال درد خفیف در حد پرید به مدت چند ساعت بعد از عکس برداری وجود دارد که با مصرف داروهای تجویز شده کاهش می یابد.در ضمن تا زمان بیهوشی کامل هیچگونه اقدامی جهت بیمار انجام نمیشود.

۵- آیا روش دیگری جهت ارزیابی رحم و ضمائم وجود دارد؟

بله ، این اطلاعات را می توان به وسیله ی لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی بدست آورد که نسبت به هیسترو سالپنگوگرافی (HSG) بسیار وقت گیر تر و گران تر است و نیاز به بیهوشی عمیق در اتاق عمل دارد

۶- آیا مراکز دیگر هم بیهوشی دارند؟

خیر. در حال حاضر تنها مرکزی که امکان انجام هیستروسالپنگو گرافی با بیهوشی ( عکس رنگی رحم با بیهوشی]) را فراهم نموده است مرکز تصویر برداری طب آزما در شهر قم می باشد که هر ماهه مراجعات متعدد از شهر ها ی دور ( گرگان ، مشهد ، شیراز، کازرون ، بوشهر) و نزدیک ( ساوه ، اراک ، تهران ، دلیجان ) جهت عکس رنگی رحم به این مرکز صورت می گیرد.

۷-در مورد زمان بیهوشی بفرمایید که چقدر طول می کشه و اینکه من به بعضی از داروهای بیهوشی حساسیت دارم آیا مشکلی برام ایجاد نمیشه؟

زمان بیهوشی بستگی به تعداد و طول مدت عکسبرداری دارد و می تواند از یک ربع تا یک ساعت طول بکشد. ده دقیقه پس از اتمام عکسبرداری بیمار بیدار بوده و می تواند بعد از خوردن مایعات مرکز را ترک نماید.
در مورد حساسیت دارویی ، قبل از بیهوشی از بیمار سوال می شود و نسبت به انتخاب داروی بیهوشی تصمیم گیری می شود.

۸-آیا امکان انجام همزمان تست پاپ اسمیر با عکس رنگی رحم تحت بیهوشی وجود دارد؟

بله.چنانچه در زمان پذیرش جهت بیهوشی اطلاع داده شود،امکان انجام همزمان تست پاپ اسمیر توسط مامای کار آزموده وجود دارد.

۹-آیا انجام هیستروسالپنگو گرافی با بیهوشی (عکس رنگی رحم با بیهوشی) درصد ایجاد بارداری را کاهش میدهد و یا مانعی جهت بارداری میباشد؟

خیر ، این یک تصور اشتباه بوده و هیچ پایه و اساس علمی ندارد ، بیهوشی جهت هیسترو سالپنگوگرافی (HSG) , و یا اعمال جراحی دیگر هیچ تاثیربدی در ایجاد بارداری ندارد.

10- عکسبرداری توسط دکتر مقدس زاده انجام میشود یا توسط شخص دیگری ؟

دکتر مقدس زاده فقط مسئول بیهوشی شما هستند و بالای سر شما می ایستند در حالیکه روی شما پوشیده و همسر شما نیز در هنگام عکسبرداری در اتاق حاضر میباشند.بعلاوه آقای دکتر از همکاران خانم کارشناس بیهوشی نیز کمک میگیرند.عکسبرداری توسط کارشناس رادیولوژی خانم انجام میگیرد.
در ضمن توجه داشته باشید که بیش از ۱۲ سال است که اینکار در شهر قم انجام میشود.

11-من از بیهوشی و خطرات آن میترسم , از عکس رنگی هم میترسم , چه کار باید بکنم؟
متاسفانه ترس از بیهوشی در بین مردم بسیار شایع میباشد ولی باید بگم که در صورت مراقبت صحیح خطر بیهوشی از خطر رد شدن از یک خیابان شلوغ کمتر میباشد و الحمدالله تا کنون هیچگونه عارضه ای در کسانیکه عکس رنکی را با بیهوشی در مرکز ما گرفته اند مشاهده نشده است.البته قبل از بیهوشی و موقع پذیرش از شما در مورد بیماریها,داروها و حساسیت هاتون سوال میشه که پاسخهای درست شما در انتخاب داروها موثر هست.

12-چنانچه من این عکسبرداری را با بیهوشی انجام بدهم مطمئنا لوله های من باز میشوند؟

خیر, هیچ تضمینی در مورد باز شدن لوله های رحمی وجود ندارد چون علل بسته بودن آنها زیاد میباشند.ولی به شما اطمینان میدهیم که با توجه به بیهوش بودن شما بیشترین و بهترین کار برای شما انجام خواهد شد.لطفا صفحه “چرا بیهوشی” را مطالعه بفرمایید.

آدرس مرکز تصویر برداری طب آزما کجاست

قم – بلوار امام موسی صدر (خاکفرج) – روبروی پل شهید رجایی(علیخانی) – مرکز تصویربرداری پرتو طب آزما