• 025-3119

عکس رنگی رحم چیست؟ (هیستروسالپنگوگرافی HSG)

هیستروسالپنگوگرافی (HSG) روشی است که در آن، با استفاده از اشعه ایکس حفره‌ها و لوله‌های رحمی زنان مورد بررسی قرار می‌گیرد. در انجام این نوع آزمایش پزشکی یک تصویر برای پزشک متخصص زنان و زایمان فراهم می‌شودکه در علم پزشکی با عنوان Hysterosalpingography شناخته می شود. در این روش، علاوه بر اشعه ایکس پزشک متخصص رادیولوژی از مواد کنتراست محلول در آب نیز استفاده نموده و با ارائه تصاویر داخلی از رحم فرد، می‌تواند اختلالات موجود در بدن او را تفسیر نماید 

عکس رنگی رحم با بیهوشی​

با توجه به اینکه عکسبرداری رنگی از رحم در برخی از بانوان با ناراحتی و درد همراه است و عده ای نیز برای گرفتن عکس رنگی از رحم خود در حالت بیداری هراس دارند از این رو مرکز طب آزما در قم و تهران امکان انجام عکسبرداری رنگی از رحم را در حالت بیهوشی فراهم نموده است که این کار باعث کاهش استرس ، درد و ترس بانوان می شود. عکس رنگی رحم با بیهوشی (عکس رنگی رحم بدون درد) از 15 سال پیش در مرکز طب آزما قم انجام شده و  تا کنون بیش از 15000 مورد هیستروسالپنگوگرافی به صورت بیهوشی از بانوان انجام شده است.

بیهوشی انجام شده در حدی است که خانمها متوجه درد و ناراحتی عکسبرداری نشوند و نسبت به بیهوشی اتاق عمل بسیار سبکتر می باشد. و تاکنون با وجود آمار بالای مراجعین هیچگونه عارضه‌ای در رابطه با بیهوشی نداشته‌ایم. یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در انجام عکسبرداری هیستروسالپنگوگرافی (HSG) همکاری بیمار میباشدکه این مهم در حالت بیهوشی به بهترین شکل فراهم میشود و امکان انجام مانورهای مختلف بر روی بیمار بدون هیچ درد و مشکلی وجود دارد و علاوه بر این بیمار به نتیجه عکسبرداری اطمینان کامل دارد.

عکس رنگی رحم بدون درد - عکس رنگی رحم با بیهوشی

بهترین زمان عکس رنگی رحم

بهترین زمان جهت انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی بین روزهای هفتم تا سیزدهم از شروع دوره پریود می باشد. البته در کسانیکه پرید نامنظم دارند و یا کسانیکه پرید نمیشوند این کار باید با هماهنگی متخصص زنان و در زمانیکه خونریزی وجود ندارد انجام شود. در صورت وجود لک قرمز ، عکسبرداری باید تاقطع آن به تعویق بیافتد ولی لک قهوه ای مانعی جهت انجام عکسبرداری نیست.
کسانیکه مایل به انجام عکسبرداری با بیهوشی می باشند باید از نظر ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا و دیگر بیماری ها مراقبت کافی داشته باشند.

اطلاع از هزینه های عکس رنگی رحم 

فرم درخواست نوبت

اقدامات قبل از عکس رنگی رحم با بیهوشی

1- پیش از انجام عکس رنگی رحم استحمام کنید.

2- عکس در بین روز های هفتم تا سیزدهم عادت ماهیانه و به شرط پاکی انجام می شود.

3- آنتی بیوتیک تجویز شده را از دو روز قبل شروع کنید. (سفالکسین هر 6 ساعت یا داکسی سیکلین هر 12 ساعت با دو لیوان آب و تا دو ساعت دراز نکشید.)

4- از هفت ساعت قبل از انجام عکسبرداری از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. در صورت ضعف آدامس بجوید.

 

5- چنانچه داروی عکسبرداری را تهیه نکرده اید نیم ساعت قبل از انجام آن در مرکز خاضر و نسبت به تهیه آن اقدام نمایید.

 

6- هنگام حضور در مرکز علاوه بر فیش بانکی واریز هزینه بیهوشی، آب میوه شیرین به همراه داشته باشید.

 

7- لباس راحت با آستین گشاد بپوشید.

 

8- حتما با همراه در مرکز حاضر شوید. (ترجیحا همسر، در غیر این صورت دو همراه خانم که باردار نبوده و توانایی کمک به شما را داشته باشند)

 

9- از زمان شروع خونریزی تا عکسبرداری نزدیکی نداشته باشید.

 

10- لطفا پس از انجام کار نظر خود را در مورد انجام عکس رنگی رحم با بیهوشی در صفحه نظرات ثبت نمایید.

 

مراحل عکس رنگی رحم با بیهوشی

زمان انجام عکس رنگی رحم (HSG) بین روزهای هفتم تا سیزدهم از شروع اولین روز سیکل و بشرط پاکی میباشد و در مرکز طب آزما قم روزهای یک شنبه , سه شنبه و پنجشنبه ها اینکار با بیهوشی انجام می شود. (در هر روز فقط 10 خانم پذیرش میشوند).

عکس رنگی رحم - عکس رنگی رحم با بیهوشی - عکس رنگی رحم بدون درد -هیستروسالپنگوگرافی - آزمایش HSG

1

مطالعه کامل سایت عکس رحم

اولین قدم جهت انجام عکسبرداری رحم با بیهوشی (عکس رنگی رحم با بیهوشی) مطالعه کامل وبسایت جهت آشنایی کامل با مزایا و محاسن و شرایط این روش می باشد.

2

دریافت نوبت

پس از واریز هزینه بیهوشی بین ساعات 4 تا 8 بعد از ظهر با شماره تلفن ۰۹۱۲۷۴۷۹۷۵۶ تماس بگیرید تا از روز عکسبرداری همراه با زمان تقریبی انجام کار خود مطلع شوید. روز اعلام شده به شما قطعی بوده (مگر در موارد و شرایط خاص که حتما قبل از آن با شما هماهنگی خواهد شد) اما زمان انجام کار شما تقریبی می باشد، زیرا زمان عکسبرداری جهت بیماران متفاوت بوده و می تواند از یک ربع تا یک ساعت طول بکشد. با توجه به این که فاصله زمانی پذیرش بیماران ۲۰ دقیقه می باشد چنانچه کار بیماری طولانی تر از زمان معمول باشد زمان شروع کار بقیه نیز به تاخیر خواهد افتاد.

3

شرایط پیش از انجام آزمایش HSG

جهت انجام عکسبرداری رنگی رحم با بیهوشی (عکس رنگی رحم با بیهوشی) علاوه بر رعایت شرایط خاص عکس رنگی (نظیر عدم انجام مقاربت از زمان شروع دوره، اطمینان از عدم بارداری، خوردن انتی بیوتیک، استحمام در روز عکسبرداری) رعایت موارد مربوط به بیماران بیهوشی نیز الزامی می باشد:

الف- نخوردن خوراکی و آب از ۷ ساعت قبل از عکسبرداری

ب- گرفتن نوار قلب برای بیماران بالای ۴۰ سال

ج-اعلام وجود هر گونه بیماری در زمان انجام مشاوره بیهوشی

د- خارج کردن دندانهای مصنوعی هنگام بیهوشی

ه- خارج کردن آدامس قبل از شروع بیهوشی

و- پاک کردن لاک ناخن ها به دلیل ممانعت از فعالیت دستگاه نمایشگر کار قلب

4

بیهوشی جهت HSG

بیهوشی انجام شده نسبت به بیهوشی اعمال جراحی سبک تر بوده و تا کنون هیچ مورد عارضه داری نداشته ایم. بیهوشی کامل از طریق تزریق دارو به دست صورت گرفته و بیمار هیچگونه دردی احساس نخواهد کرد.

بانوانی که از شهرهای دیگر تشریف می آورند چهت پذیرش بیهوشی با شماره 09127479756 تماس حاصل فرموده و هر گونه سوال در مورد نسخه و عکسبرداری را با شماره 02531914812 مطرح نمایند.

5

زمان حضور

زمان حضور شما در مرکز طب آزما یک ربع قبل از ساعت اعلام شده جهت انجام عکسبرداری می باشد تا زمان کافی جهت تهیه داروهای لازم عکسبرداری را داشته باشید. داروهای مورد نظر در هنگام پذیرش در دفترچه ی بیمه و یا نسخه آزاد ثبت شده و می توانید آن را از داروخانه ی جنب مرکز تهیه بفرمایید.

6

مراجعه از شهر های دیگر

بانوانی که از شهرهای دور جهت عکسبرداری رنگی از رحم (عکس رنگی رحم با بیهوشی) با بیهوشی به شهر قم می آیند بهتر است که شب قبل را در یکی از هتل ﻫای قم و یا خانه اقوام بگذرانند تا احیانا بدلیل سفر طولانی دچار لکه بینی نشوند.

7

حضور در کلینیک

جهت کمک به بانوان در هنگام عکسبرداری رحم با بیهوشی (عکس رنگی رحم با بیهوشی) (چون وقتی بیمار در وضعیت معاینه زنان روی تخت رادیولوژی قرار میگیرد پس از بیهوشی شل شده و پای بیمار میافتد) حضور همسر و یا خانمی که توانایی نگهداری و کمک به جابجایی بیمار را داشته باشد (حامله نباشد) الزامی است.

8

آدرس کلینیک برای انجام عکس رنگی از رحم

آدرس دقیق مرکز طب آزما در صفحه تماس با ما همراه با کروکی ثبت شده است.

جهت راهنمایی بیشتر عزیزانی که از مسیر تهران به قم می ایند بعد از عوارضی قم دومین خروجی (نرسیده به پل روی اتوبان) بطرف مرکز شهر ، به سمت راست از مسیر خارج می شوید و به میدان چند سطح ۷۲ تن وارد میشود – ۲۷۰ درجه به سمت چپ گردش می کنید و وارد کمربندی کاشان – جمکران می شوید و حدود ۸۰۰ متر مستقیم ادامه مسیر می دهید تا ساختمان استانداری قم را سمت راست ببینید و خروجی جلوی ساختمان استانداری را خارج شوید بعد از حدود هفتصد متر و گذر از دو میدان ساختمان مرکز سمت راست شما مشخص می باشد. (خیابان خاکفرج _ بین کوچه 63 و 65)

دوستانی که از مسیر سلفچگان وارد قم می شوند مستقیم بطرف مرکز شهر آمده و تقریبا ۴۰۰ متر بعد از حرم حضرت معصومه و میدان مطهری مرکز طب آزما را در سمت چپ خود ملاحظه می نمایند.

9

خروج از کلینیک

پس از انجام عکسبرداری و هشیاری کامل و نوشیدن آب میوه میتوانید با همراه از مرکز خارج شوید.

توصیه ما به بانوانی که از شهرهای دیگر مراجعه کرده اند اینست که حداقل یکساعت از شهر خارج نشوند و پس از اطمینان از عدم وجود هر گونه مشکلی نظیر درد شدید یا خونریزی (بندرت) از شهر خارج شوند.

10

نظرات در مورد عکس رنگی از رحم

لطفا با مراجعه به بخش نظرات و یا پیج اینستاگرام به آدرس زیر

@Akserahem_bihoshi 

نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود جهت بهبود روند انجام عکسبرداری رنگی رحم با بیهوشی را ثبت بفرمایید.

11

تست پاپ اسمیر

در صورت تمایل به انجام تست پاپ اسمیر در زمان نوبت دهی هماهنگی بفرمایید.

12

جواب عکسبرداری

تلاش بر آن است که جواب بانوانی که از شهرهای دیگر به قم تشریف می آورند در همان روز آماده شود اما چنانچه این امر بدلایلی مقدور نشد عکس را تحویل بگیرید و لینک جواب نیز یک روز کاری بعد به شماره موبایل شما ارسال می شود. در صورت نیاز به ارائه اصل جواب به بیمه تکمیلی، آدرس پستی خود را به پذیرش اعلام فرمائید.

13

دستورات بعد از بیهوشی

بعد از اتمام بیهوشی ابتدا مایعات میل کنید، در صورت تحمل و نداشتن تهوع منعی جهت خوراکی ندارید.
بعد از رسیدن به منزل محل تزریق ( دست ) را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب گرم ماساژ دهید.
در صورت بروز سفتی یا درد در محل تزریق با شماره ۰۹۱۲۱۵۱۵۷۱۵ تماس بگیرید.
جهت پیگیری جواب عکس و یا هر گونه سوال دیگر فقط با شماره ۳۱۹۱ داخلی ۴
پذیرش رادیولوژی طب آزما تماس بگیرید.

14

کارشناس خانم

در زمان عکسبرداری متخصص بیهوشی و کارشناس خانم بیهوشی بالای سر شما ایستاده و همسر بیمار نیز درکنار ایشان مراقب وی می باشد و بیمار پوشیده می باشد. کل پروسه عکسبرداری توسط کارشناس خانم انجام می شود.

سوالات متداول عکس رنگی رحم

عکس رنگی از رحم درد دارد؟

 عکس برداری از رحم یا عکس رنگی رحم مانند زایمان طبیعی است. این امر در بعضی از بانوان با درد همراه است و در بعضی دیگر خیلی راحت و بدون درد انجام می شود. این مسئله به آناتومی بدن یا فرم بدنی بانوان (به خصوص لگن)، اندام تناسلی، آستانه تحمل درد و مسائل دیگر دارد. اگر در معاینه پزشک زنان مشکل دارید قطعا عکسبرداری راحتی نخواهید داشت. از این رو ما بیش از 16 سال است که این عکسبرداری را با یک بیهوشی ساده انجام می دهیم. اگر معاینه پزشک زنان برای شما راحت انجام می شود با عکسبرداری از رحم مشکلی نخواهید داشت در غیر این صورت پیشنهاد می شود از عکس رنگی رحم با بیهوشی استفاده کنید.

استفاده از هیستروسالپنگوگرافی (HSG) چه زمانی برای تشخیص اختلالات استفاده می‌شود؟

این روش معمولاً هنگامی که خانمی با مشکلات ناباروری یا مسائل مربوط به حاملگی روبرو است، مورد استفاده قرار گرفته و کمک می‌کند تا برخی اختلالات در رحم و لوله های رحمی فرد بیمار تشخیص داده شود. این اختلالات به شرح زیر است:

همچنین، در برخی موارد روش عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی (HSG)می‌تواند برای ارزیابی اثرات جراحی‌ها در بدن زنان از جمله انسداد لوله‌های فالوپی زنان به علت ابتلا به آلرژی یا عفونت، بستن لوله‌های رحمی در طی عقیم‌سازی، استریلیزاسیون رحم زنان و باز کردن لوله‌های فالوپ زنان که براثر ابتلا به یک بیماری یا عقیم‌سازی مسدود شده است، مورد استفاده قرار ‌گیرد.

چه کسانی نباید از عکس رنگی رحم  یا هیستروسالپنگوگرافی (HSG) استفاده کنند؟

برای آن دسته از زنان که باردار هستند یا یکی از شرایط بهداشتی مانند عفونت لگن، خونریزی شدید رحمی در زمان عمل جراحی، تشخیص بیماری‌های منتقله از راه جنسی که بدون درمان باقی مانده است و در مورد ابتلا به بیماری‌هایی مانند انواع آلرژی‌ها و یا شرایط خاص پزشکی، استفاده از روش هیستروسالپنگوگرافی ممنوع می‌باشد؛ مگر این که پزشک متخصص زنان و زایمان، استفاده از این روش را به بیمار خود توصیه کند.

 

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم چگونه انجام می شود؟

جالب است بدانید که در هنگام استفاده از این روش، پزشک متخصص رادیولوژی با دستگاه رادیولوژی یک پرتو از اشعه ایکس را برای ایجاد تصاویر بر بدن بیمار تابانده و آن را توسط دستگاه آشکارساز ضبط می‌کند. سپس این تصاویر ثبت شده بر روی مانیتور انتقال یافته و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. البته مواد کنتراست محلول در آب مورد استفاده در این روش به داخل حفره رحمی بیمار تزریق شده و باعث می‌شود که منطقه معاینه، روشن و قابل دیدن شود.

مواد کنتراست تصویر ایجاد شده را به صورت الکترونیکی به سمت روشن شدن تغییر داده و به کمک روش‌های رادیولوژیکی، اعضای داخلی رحم به راحتی دیده می‌شود. در نهایت، لازم است بدانید که پزشک متخصص زنان و زایمان می‌تواند این تصاویر را در فایل‌های دیجیتالی کامپیوتر خود ذخیره کرده و در دفعات بعدی روند درمان مورد استفاده قرار دهد. پیشنهاد می شود حتما اقدامات پیش از عکس رنگی رحم و مراقبت های پس از عکس رنگی رحم را مطالعه کنید.

پزشک متخصص در کنار هیستروسالپنگوگرافی، (HSG) از چه تجهیزاتی استفاده می‌کند؟ 

‎ به خاطر بسپارید که تجهیزاتی که هم زمان با روش هیسترسالپینگوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد، عبارتند از:

 • یک جدول رادیوگرافی
 • یک یا دو لوله اشعه ایکس و یک دستگاه آشکارساز که در بالای جدول رادیوگرافی به صورت معلق نصب شده است
 • یک مانیتور مانند تلویزیون
 • ذره بین

زن بیمار چگونه باید برای انجام آزمایش هیستروسالپنگوگرافی (HSG)آماده شود؟

در ابتدا، لازم است بدانید که این روش معمولاً بین روزهای هفتم تا سیزدهم از شروع دوره قاعدگی و قبل از انجام عمل تخمک‌گذاری در بدن زنان انجام می‌گیرد. در اینجا، چگونگی آماده شدن بیمار برای انجام آزمایش هیستروسالپنگوگرافی (HSG) را برای شما بیان خواهیم کرد که به شرح زیر می‌باشد:

معمولاً پزشک متخصص رادیولوژی پیش از انجام عکس رنگی رحم (HSG)، مصرف یک ملین یا یک انما برای پاک کردن روده را به بیمار خود تجویز می‌کند. این کار کمک خواهد کرد تا حفره‌های رحمی بیمار به طور واضح دیده شود.

آزمایش HSG بر روی بدن زنان بیمار، چگونه انجام می‌شود؟

‎در ادامه این مقاله، چگونگی انجام آزمایش پزشکی هیستروسالپنگوگرافی (HSG) در کلینیک برای شما توضیح داده شده است که به شرح زیر می‌باشد:

 • در ابتدا، از بیمار خواسته می‌شود تا بر روی پشت بدن خود قرار گرفته و زانوهای خود را به حالت استراحت، خم نگه دارد
 • در مرحله بعد ، یک اسپکولوم به درون واژن او وارد می‌شود تا دیواره واژن را از هم جدا کرده و داخل رحم را ارزیابی کند
 • سپس، گردن رحم بیمار تمیز شده . علاوه بر این مورد، یک کانول یا کاتتر با یک بالون وارد واژن بیمار خواهد شد. این کاتتر ماده کنتراست (رنگ) را تا داخل رحم، لوله‌های فالوپ و حفره صفاقی شکم حمل می‌کند. اگر لوله‌های فالوپی مسدود شده باشند، مایع  تزریق شده در سی درصد موارد موجب باز شدن لوله های رحمی میشود
 • از بیمار همچنان که در زیر دستگاه اشعه ایکس قرار می‌گیرد تصاویری توسط دوربین فلوروسکوپی گرفته میشود

در صورت بروز هرگونه اختلال، ممکن است بیمار مجبور باشد به مدت 30 دقیقه یا بیشتر صبر کند تا عکس‌های او با تأخیر به دست آید، این حالت می‌تواند سرنخی از وجود انواع ناهنجاری‌ها را در داخل رحم بیمار به پزشک متخصص زنان و زایمان ارائه کند. همچنین، در برخی موارد ممکن است پزشک متخصص رادیولوژی از بیمار بخواهد تا موقعیت خود را برای مشاهده واضح نمایه کمی تغییر دهد. هنگامی که تصاویری کامل از حفره‌های رحمی بیمار گرفته شد، سوند یا کاتتر مورد استفاده قرار گرفته، برداشته می‌شود.

برای اطمینان از اینکه بیمار در معرض اشعه مادون قرمز بالا قرار نگیرد، پزشک معالج از حداقل دوز تابشی این اشعه استفاده خواهد نمود. اگر وجود اختلال بالقوه در حفره‌های رحمی فرد بیمار شناسایی شود، روش درمانی مخصوص آن شروع شده و توصیه‌های خاصی به او جهت پیشگیری ارائه می‌شود تا پزشک متخصص زنان و زایمان بداند که بدن بیمار چگونه به درمان پاسخ می‌دهد.

مزایای استفاده از عکس رنگی رحم (آزمایش HSG) چیست؟

‎ مزایای روش هیسترسالپینگوگرافی (HSG) برای زنان بیمار به شرح زیر است:

‎به خاطر داشته باشید که این روش کمتر تهاجمی بوده و تقریبا بدون هیچ گونه عارضه در بدن زنان انجام می‌شود. همچنین، این روش کوتاه مدت بوده و روند کلی آن حدود 30-45 دقیقه طول می‌کشد. روش هیسترسالپینگوگرافی (HSG) به پزشک متخصص زنان و زایمان کمک می‌کند تا ناهنجاری‌های رحمی و علل نازایی را در بدن زنان به راحتی تشخیص دهد. گاهی اوقات این روش می‌تواند لوله‌های مسدود فالوپی را در بدن زنان بیمار باز کند. مهم‌تر از همه این که استفاده از این روش عوارض جانبی جدی برای بیمار ندارد.

محدودیت‌های استفاده از عکس رنگی رحم (هیستروسالپنگوگرافی) چیست؟

در نهایت، لازم است بدانید که انجام این روش می‌تواند ناهنجاری‌های موجود در لوله های رحمی دیواره رحم، و ساختار لگن زنان را به راحتی تشخیص دهد؛ اما نمی‌تواند تمام علل ناباروری از جمله عدم توانایی فرد برای اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم یا شمارش تعداد غیرطبیعی اسپرم‌ها را در زوجین تشخیص دهد.

‎آیا گزینه دیگری به جای استفاده از آزمایش هیسترسالپینگوگرافی (HSG)، وجود دارد؟

بله، جایگزین‌های دیگری به جای آزمایش هیسترسالپینگوگرافی (HSG) وجود دارد که عبارتند از:

 • لاپاروسکوپی – این راهکار یک روش جراحی بوده و با انجام بیهوشی عمومی در بدن فرد بیمار انجام می‌شود.
 • Hysteroscopy – این روش، دید دقیقی از داخل رحم زنان به پزشک معالج ارائه میدهد.
 • Sonohysterography –این روش از سونوگرافی داخل رحم استفاده می‌کند، اما هیچ گونه اختلالی در داخل لوله فالوپی فرد بیمار تشخیص داده نمی‌شود.

به عنوان یک خانم بیمار به یاد داشته باشید که عکس رنگی رحم (HSG) یک روش نسبتاً امن بوده و در اغلب موارد، به همه زنان، به جز موارد خاص توصیه می‌شود؛ اما در صورتی که سؤالی در مورد هیسترسالپینگوگرافی  (HSG)دارید، حتماً قبل از انجام آن با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

چند روز بعد از عکس رنگی می توان رابطه داشت؟

داشتن رابطه جنسی بعد از عکس رنگی رحم با بیهوشی منعی ندارد مگر اینکه در پس از انجام عکسبرداری خونریزی و لکه بینی وجود داشته باشد. برای بارداری نیز پیشنهاد می شود که یک ماه پس از انجام عکسبرداری اقدام کنید. سوالات بیشتر و دقیق تر خود را می توانید پس از انجام عکسبرداری از تیم پزشکی بپرسید.

 

خونریزی شدید بعد از عکس رنگی رحم طبیعی است؟

لکه بینی تا سه چهار روز طبیعی می باشد اما خونریزی شدید غیرطبیعی هست و باید با پزشک خود مشورت کنید.

عکس رنگی رحم چه روزی باید انجام شود؟

بهترین زمان برای انجام عکس رنگی رحم (HSG) بین روزهای 7 تا 13 قاعدگی است. در این زمان، پوشش داخلی رحم (آندومتر) نازک است و احتمال خونریزی زیاد در حین یا بعد از عمل کمتر است.