• 025-3119

آیا افسردگی بر ناباروری تأثیر می گذارد؟

آیا افسردگی بر ناباروری تأثیر می گذارد؟

آیا افسردگی بر ناباروری تأثیر می گذارد؟

ارتباط افسردگی و نازایی مانند یک جاده دو طرفه است. اگر دچار مشکلات ناباروری هستید و همزمان به افسردگی مبتلا شده اید کاملا طبیعی است، بسیاری از بانوان بعد از نتیجه نگرفتن از درمان‌های مختلف دچار افسردگی و ناامیدی می‌شوند. شاید برای شما سؤال پیش بیاید آیا برعکس این قضیه هم ممکن است اتفاق بیفتید و افسردگی باعث ناباروری شود؟ برای گرفتن جواب این سؤال تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ارتباط افسردگی و نازایی

امید و آرزوی بسیاری از افراد در آغوش گرفتن فرزندشان است. زمانی که نمی توانند به صورت طبیعی تولید مثل کنند احساس غم، سرخوردگی و شرم به آن ها هجوم می آورد و در یک وضعیت استرس‌زا قرار می گیرند و به افسردگی مبتلا می شوند.

یکی دیگر از دلایل افسردگی ناشی از ناباروری فقدان حمایت از طرف اطرافیان است. اغلب کسانی که مشکلات ناباروری دارند به صورت پنهانی با آن مبارزه می‌کنند و خانواده و دوستان را در جریان نمی‌گذارند، زمانی که گریبان گیر این احساسات منفی می‌شوند نمی تواند احساسات خود را با کسی در میان بگذارند و در نتیجه هیچ حمایت عاطفی از هیچ گروهی دریافت نمی کنند.

بیشتر بخوانید: تاثیر ورزش بر ناباروری زنان و مردان

ارتباط افسردگی و نازایی گاهی به این شکل می شود که فرد چالش های عاطفی خود را به خوبی سپری می کند ولی دچار افسردگی ناشی از عوارض جانبی دارو و درمان می شود، بعضی از درمان ها حاوی هورمون هستند و هورومون های شخص را بالا و پایین می کند و روی خلق و خو فرد بیمار تأثیر می گذارد و فرد دچار افسردگی می شود. افسردگی بعد از نازایی بسیار شایع است، حتی کسانی که قبل از بارداری اختلالات نازایی داشتند بیشتر در معرض مبتلا شدن به افسردگی در زمان بارداری و بعد از بارداری هستند، حتی آقایانی که همسرشان یا خودشان مشکلات باروری دارند بیشتر از مردان دیگر به افسردگی مبتلا می شوند.

عکس رنگی رحم

آیا افسردگی موجب ناباروری می شود؟

نظریه ای وجود ندارد که با قاطعیت ارتباط افسردگی و ناباروری را ثابت کند اما تحقیقاتی انجام شده و طی آن می شود گفت کسانی که مبتلا به افسردگی هستند دو برابر افراد دیگر به نازایی مبتلا می شوند. افسردگی سبک زندگی افراد را تغییر می دهد، ممکن است شما دچار پرخوری و چاقی شوید که یکی مهم‌ترین دلایل نازایی در خانم ها است یا آقایان بر اثر افسردگی دچار کاهش میل جنسی می شوند که یکی از دلایل ناباروری در مردان است.

آیا استرس بر ناباروری تأثیر می گذارد؟

 متوجه ارتباط افسردگی و نازایی شدیم حال می خواهیم تأثیر استرس بر روی ناباروری را بررسی کنیم. مطالعات بر روی زنانی که تحت لقاح آزمایشگاهی قرار گرفتن نشان می‌دهد استرس بر روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد، اغلب خانم هایی که درگیر نازایی هستند بیشتر از بقیه دچار استرس می شوند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از انجام عکس رنگی رحم

زنان در بازه سنی محدودی یعنی تا قبل از یائسگی می توانند باردار شوند و هر زمان که روند درمان ناباروری آن ‌ها طولانی می شود و تحت درمان های مختلف قرار می گیرند استرس می گیرند، یک خانم مبتلا به نازایی به اندازه یک فرد مبتلا به سرطان دچار استرس می شود. برای اینکه لقاح صورت گیرد لازم است تخمکی آزاد شود، زمانی که خانم دچار استرس می شود این استرس بر روی قاعدگی او تأثیر می گذارد و آزادسازی تخمک به درستی انجام نمی شود، در نهایت فرد برای بارداری با مشکل رو به رو می شود و برای درمان به پزشک زنان مراجعه می کند. در مواردی حتی فرد با مراجعه به پزشک متخصص و با انجام آزمایش‌های متعدد متوجه می شود برای بارداری هیچ مشکل جسمی ندارد و تنها عامل بازدارنده استرس و اضطراب است.

جمع بندی

در این مقاله ارتباط افسردگی و ناباروری و استرس را بررسی کردیم و متوجه شدیم افراد در صورت مبتلا شدن به اختلالات روانی بارداری دچار مشکل می شوند. در حین درمان ناباروری لازم است به روانشناس مراجعه کنید و با استفاده از درمان های دارویی و غیر دارویی، تحت درمان قرار بگیرید تا امکان بارداری برای شما سریع‌تر فراهم شود.

اگر دچار احساسات منفی مانند غم طولانی و استرس هستید بهتر است از اطرافیان خود کمک بخواهید و همراه با آن‌ها به مبارزه ناباروری و افسردگی بروید. هرگونه سؤال راجع به نازایی و ناباروری را می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.