• 025-3119

چه چیزهایی قدرت باروری زنان را افزایش می دهد

چه چیزهایی قدرت باروری زنان را افزایش می دهد

چه چیزهایی قدرت باروری زنان را افزایش می دهد

امروزه ناباروری یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از زوجین است و زوج ها برای رفع این مشکل به دنبال راه های جدید و پیشرفته هستند. در این مقاله راه های افزایش باروری در زنان و مردان و همچنین نکته های بسیار مهم در این خصوص را بیان خواهیم کرد.

راه های افزایش قدرت باروری در زنان

تغییر سبک زندگی در جوامع امروزی باعث شیوع ناباروری شده است. برخی از عوامل مانند رژیم غذایی، داروهای افزایش قدرت باروری، مکمل ها و افزایش برخی هورمون ها می توانند بر بالا بردن قدرت باروری زنان تأثیر بگذارند.

رژیم غذایی برای افزایش قدرت باروری زنان

توجه داشته باشید که می توان با روش های ساده تری مشکلات ناباروری را حل کرد که یکی از این روش ها مواد غذایی برای افزایش باروری زنان و مردان است. تحقیقات نشان داده که رژیم غذایی مناسب، باعث افزایش باروری زنان می شود که به چند نمونه از این مواد غذایی اشاره خواهیم کرد:

غذاهای حاوی آنتی اکسیدان

روی و فولات آنتی اکسیدان هایی هستند که باعث افزایش توان  باروری زنان و مردان می شوند. رادیکال های آزاد باعث آسیب سلول های اسپرم و تخمک می شوند که این ترکیبات رادیکال های آزاد بدن را غیر فعال می کند. مواد غذایی مانند میوه‌ها، سبزی ها، آجیل و غلات سرشار از آنتی اکسیدان‌ از جمله ویتامین C، E، بتاکاروتن، فولات و لوتئین است.

مصرف فیبر بیشتر:

مصرف فیبر کمک می‌کند تا بدن هورمون‌های اضافه نداشته باشد و قند خون متعادل شود. بعضی  از فیبرها می‌توانند به حذف استروژن اضافی کمک کنند. این هورمون به عنوان ماده زائد از بدن خارج می‌شود. مواد غذایی مانند سیب زمینی شیرین، جو دو سر و میوه دارای سطوح کمتری از استروژن و سرشار از فیبر هستند. غلات کامل، سبزی ها، حبوبات نمونه های دیگری از موارد پر فیبر هستند.

محصولات لبنی پرچرب:

شیر کامل ، ماست پرچرب محلی از مواد غذایی‌ ای هستند که باعث افزایش باروری زنان و مردان می شود. مطالعات نشان داده زنانی که از لبنیات پرچرب استفاده می کنند در مقایسه با زنانی که لبنیات کم چرب استفاده می کنند، کمتر دچار مشکلات ناباروری می شوند. توجه داشته باشید که لبنیات حاوی مهمترین مواد مغذی به نام کلسیم است.

مصرف کافئین:

تحقیقات نشان می دهد افرادی که بیش از اندازه کافئین مصرف می کنند، به زمان بیشتری برای باروری نیاز دارند. خوردن قهوه باعث ناباروری میشود چرا که کافئین از بالغ شدن تخمک جلوگیری می کند. کافئین در قهوه، ضربان و فشار خون را افزایش می‌دهد و ادرارآور است که باعث کم شدن آب بدن می شود و بر بدن تأثیر منفی می گذارد. اگر مشکل ناباروری  یا قصد باروری دارید حال که متوجه تأثیر قهوه بر باروری شدید از خوردن قهوه پیشگیری کنید یا تحت نظر پزشک باشید.

داروهای افزایش قدرت باروری در زنان

یکی از نکته های مهمی که باید زنان در سنین باروری به آن توجه کنند، نقش دارو ها و مکمل ها است که فولیک اسید، ویتامین های B6 و B12  و ترکیبات امگا 3 بر بالابردن قدرت باروری در زنان تأثیر دارند. مصرف هرگونه دارو و مکمل باید زیر نظر دکتر متخصص زنان باشد چرا که از نظر جسمی به خصوص ویتامین های ضروری مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت نیاز مکمل های ضروری داده می شود.

مکمل افزایش باروری زنان

ویتامین های گروه B

ویتامین گروه  B به سلامت تخمک و جلوگیری از ناباروری کمک می کند. طبق مطالعات، دریافت ویتامین B1، B2، B3، B6 و B12 با احتمال کمتری برای ناباروری همراه بوده و ویتامین B12 و فولات ممکن است باروری را در زنانی که تحت درمان ناباروری هستند افزایش دهد.

کلسیم

می توان برای دریافت کلسیم از لبنیات، محصولات سویا، سبزی های دارای برگ سبز، ماهی سالمون و برنج استفاده کرد. زنان حداقل 1000 میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارند که بهتر است از مواد غذایی تأمین شود.

ویتامینD

تحقیقات نشان داده که برای افزایش باروری زنان و مردان می توان از ویتامین D استفاده کرد چرا که در جذب کلسیم ، بالانس کلسیم و فسفر نقش اساسی دارد. ویتامین D در تخم مرغ، روغن کبد ماهی، شیر، وجود دارد و نور مستقیم خورشید، ساخت ویتامین D را در بدن تحریک می کند.توجه داشته باشید که مصرف مکمل ویتامین D بدون تجویز پزشک جایز نیست و مصرف بیشتر از اندازه ی آن باعث  مشکلاتی برای فرد می شود.

فولیک اسید

یکی از راه های افزایش توان باروری زنان مصرف مکمل فولیک اسید است. مکمل اسیدفولیک (فولات) باعث موفقیت بیشتر در بارداری می شود. توصیه می شود زنانی که قصد باردار شدن دارند، حداقل یک ماه قبل از بارداری از مکمل فولیک اسید با تجویز پزشک استفاده کنند.

امگا 3 

مکمل امگا 3 به سلامت بارداری در سنین بالا (بالای 35 سال) کمک می کند. غذای دریایی سرشار از امگا 3 است که می توان با مصرف غذاهای دریایی، امگا 3 بدن را تأمین کرد. اگر با مصرف غذاهای دریایی مشکل دارید، می توانید از مکمل های امگا 3 استفاده کنید.

افزایش کدام هورمون باعث بارداری می شود

یکی از راه های افزایش باروری زنان هورمون هایی مانند گنادوتروپین جفتی انسان یا hCG ، پروژسترون، استروژن و ریلاکسین است که این هورمون ها در بارداری و نه ماه بارداری نقش مهمی دارند.

هورمون گنادوتروپین جفتی انسان یا hCG

در دوران بارداری این هورمون در خون ترشح می‌شود. درواقع این هورمون از چیزی که در نهایت جفت را تشکیل می دهد ترشح می شود. آماده سازی بدن مادر برای نگهداری و رشد جنین در داخل رحم از کار های اساسی این هورمون است. 8 روز پس از بارور شدن، سطح  هورمون hCG بالا می رود و 2 تا 3 ماه بعد از لقاح به اوج می رسد و بعد از آن به آرامی پایین می آید. این هورمون از طریق جریان خون در بدن گردش می‌کند و از کلیه‌ها دفع می‌شود. غلظت بالای این هورمون در ادرار نشانه ی بارداری است که از طریق بیبی چک برای تشخیص بارداری استفاده می شود. یکی از نشانه های سطح بالای این هورمون معمولا استفراغ و تهوع است.

هورمون پروژسترون

پروژسترون  (prog) یک هورمون طبیعی که قبل برداری و در طول بارداری حیاتی و مهم است که در شل کردن ماهیچه‌های رحم و کمک به سیستم ایمنی بدن برای پذیرش DNA جنین دارد. این مسئله باعث سوزش معده، نفخ، یبوست و ریفلاکس می شود.

هورمون استروژن

استروژن تا قبل از شکل‌گیری جفت توسط جسم زرد ترشح می‌شود و در رشد و توسعه ب جنین نقش مهمی درد. این هورمون به رشد اندام های داخلی و اعضای بدن جنین کمک می کند.

ریلاکسین

این هورمون باعث شل شدن رباط نگهدارنده ی استخوان‌های لگن و ماهیچه‌های رحم و آماده شدن بدن برای زایمان می شود.

بهترین زمان بارداری

بهترین زمان بارداری زنان از 20 تا 30 سالگی است چرا که دارای بیشترین و باکیفیت ترین تخمک هستند و احتمال بارداری در این سنین بیشتر است. در سن 32 سالگی به بعد این احتمال کمتر می شود و در 35 سالگی به شکل نزولی در می آید. اگر قصد باردار شدن دارید، دانستن زمان تخمک گذاری بهترین زمان باروری است. باید توجه کنید که پنجره ی باروری به دوره ی شش روزه گفته می شود که بیشترین احتمال باروری را در طی یک سیکل شامل می شود.

نتیجه گیری

با توجه به نکات گفته شده بهتر است قبل از مصرف هر دارو و مکملی با پزشک متخصص زنان مشوت کنید.اگر با رعایت کردن نکات باز هم با مشکل ناباروری مواجه شدید؛ می بایست با صلاح پزشک متخصص بعد از آزمایش و حتی عکس رنگی رحم، از راه های  دیگری برای باروری استفاده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.