• 025-3119

آیا لیزر مو های زائد باعث ناباروری می شود؟

آیا لیزر مو های زائد باعث ناباروری می شود؟

لیز موهای زائد یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد است و هم زنان و هم مردان برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده می کنند. بسیاری افراد قبل از انجام لیزر ممکن است ترس هایی به سراغشان بیاید. یکی از نگرانی های مشترکی که اغلب افراد قبل از انجام لیزر مخصوصا لیزر قسمت بیکینی دارد این است که لیزر بر روی قدرت ناباروری آن ها تاثیر منفی بگذارد. در این مقاله قصد داریم به ارتباط لیزر و ناباروری بپردازیم.

تاثیر لیزر موهای زائد بر نازایی

لیزر موهای زائد  ممکن است عوارض مختلفی برای افراد داشته باشد . ما در برخی موارد شاهد التهاب پوست، پوسته پوسته شدن، تغییر در بافت و رنگ پوست هستیم و در موارد شدید تر شاهد رشد بیشتر موها به خصوص افرادی که پوست تیره دارند هستیم اما اینکه لیزر باعث نازایی شود و بر آناتومی رحم باور درستی نیست و در ادامه تاثیر لیزر بر ناباروری را مورد بررسی قرار می دهیم.

آیا لیزر باعث نازایی می شود؟

اگر بخواهیم به سوال آیا لیزر باعث نازایی می شود؟ جواب بدهیم باید بگوییم این یک افسانه است که لیزر باعث ناباروری می شود . محققان معتقد هستند لیزر نمی تواند بر روی قدرت باروری تاثیر بگذارد. اشعه مورد استفاده در لیزر، از نوع یونیزه کننده و بی خطر می باشد و لیزر فقط روی سطح پوست، رنگدانه و فولیکول‌های مو تأثیر می‌گذارد سطح نفوذ لیزر در پوست  تا یک میلی متر است و به رحم و تخمدان ها نمی رسد بنابراین شما می توانید بعد از مشورت با پزشک خود با خیال راحت سر جلسه های لیزر حاضر شوید.

شاید برای شما سوال پیش بیاید آیا لیزر برای قدرت باروری آقایان را نیز تهدید نمی کند؟ باید بگوییم خیر همان طور که گفتیم تنها ناحیه ای که تحت تأثیر لیزر قرار می گیرد سطح پوست، رنگدانه و فولیکول های مو است. لیزر نمی تواند بیشتر به اندام های مردانه شما نفوذ کند بنابراین می توانید مطمئن باشید که بین لیزر و نازایی رابطه ای وجود ندارد اگر چنین بود، هیچ کلینیکی نمی توانست لیزر موهای زائد را برای بیماران در ناحیه تناسلی ارائه دهد. آیا لیزر باعث سرطان و نازایی می شود؟

لیزر برای چندسال مناسب است؟

رابطه لیزر بدن و نازایی را بررسی کردیم حال می خواهیم ببینیم از چنه سنی می توانیم جلسات لیزر خود را شروع کنیم. برای انجام لیزر محدودیت سنی وجود ندارد. شما چه 15 ساله باشید چه 85 ساله می توانید از آن برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنید اما توصیه می شود برای انجام آن تا 18 سالگی صبر کنید زیرا در دوره نوجوانی شما دائما در معرض تغییرات هورمونی قرار دارید و ممکن است به خوبی از نتایج لیزر خود نتیجه نگیرید و مجبور شوید بعد از گذشت چندسال دوباره مجبور به صرف هزینه شوید بنابراین برای انجام لیزر بهتر است تا زمانی که هورمون های شما تثبیت شود صبر کنید.

لیزر قبل از بارداری ضرر دارد؟

 درست است که تاثیر لیزر موهای زائد بر نازایی تقریبا صفر است اما توجه داشته باشید برای از بین بردن موهای زائد لازم است چندین جلسه جلسات لیزر خود را تکرار کنید. زمانی که فقط با فاصله اندکی با باردار شدن خود جلسات لیزر را شروع می کنید ممکن است تعدادی از این جلسات در زمانی که باردار هستید بیفتید و سلامت شما و جنین تان را تهدید کند. از طرفی دیگر بارداری بانوان با تغییرات هورمونی همراه است و می تواند منجر به رشد مجدد موها شود، بنابراین توصیه می کنیم جوری برنامه ریزی کنید که قبل از بارداری جلسات لیزر شما تمام شود و با هم تداخل پیدا نکنند.

جمع بندی 

در این مقاله رابطه لیزر و ناباروری را بررسی کردیم. اگر به خواهیم نتیجه گیری کنیم می توانیم بگوییم لیزر موهای زائد نمی تواند شما را نابارور کند و اگر درگیر نازایی هستید علت آن چیز دیگری است و بهتر است یک عکس رنگی رحم بگیرید تا به مشکل خود پی ببرید. برای گرفتن بهترین نتیجه در جلسات لیزر بسیار مهم است آن را در زمان درست و در یک مرکز معتبر انجام دهید. در صورتی که سوال مرتبط دیگری دارید می توانید در قسمت دیدگاه آن را ثبت کنید در اسرع وقت به آن پاسخ می دهیم.

منبع:

https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/is-it-safe/hair-removal-and-pregnancy/

https://infinitylaserspa.com/blogs/blog/can-laser-hair-removal-cause-infertility

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.