• 025-3119

آیا چاقی بر ناباروری تاثیر می گذارد؟

آیا چاقی بر ناباروری تاثیر می گذارد؟

چاقی و نازایی رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند بطوریکه آمار نشان می دهد اضافه وزن می تواند تا 78 درصد بر زنانی که در سن باروری قرار دارند تاثیر منفی بگذارد. علت این تاثیر منفی، اختلالاتی است که چاقی، بر دوران قاعدگی و به تبع آن، بر تخمک گذاری دارد. چاقی بر باروری مردان نیز تاثیر گذار است زیرا هورمون آن ها دچار اختلال می شود و این اختلال، مشکلاتی نظیر دیابت نوع دو و یا آپنه انسدادی خواب را به وجود خواهد آورد که همگی باعث اختلالات جنسی می شوند. تاثیر چاقی بر باروری مردان به این علت است که این موضوع کیفیت اسپرم ها را به شدت کاهش می دهد و باعث می شود ساختار مولکولی و فیزیکی آن ها تغییر پیدا کند.

تاثیر چاقی بر ناباروری

اضافه وزن باعث می شود که سندروم تخمدان پلی کیستیک که معمول ترین علت ناباروری بانوان است در آن ها شیوع پیدا کند. به گفته سایت yourfertility، بانوانی که به چاقی مبتلا هستند با افزایش سطح هورمونی به نام لپتین مواجه خواهند بود که این امر سبب می شود تعادل سایر هورمون هایی که سیکل قاعدگی آن ها را تنظیم می کند به هم بخورد و درنتیجه قدرت باروری کاهش پیدا کند.

تاثیر چاقی بر ناباروری مردان

چاقی و ناباروری در مردان نیز شایع است زیرا داشتن وزن زیاد در مردان باعث کاهش قدرت تولید مثل خواهد شد. مردانی که مبتلا به اضافه وزن هستند در تولید اسپرم با مشکل مواجه خواهند شد و دلایل آن می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • تغییر سطح هورمون های تولید اسپرم
 • انباشه شدن سم در بافت های چربی
 • بالا رفتن سطح استرس اکسیداتیو

مردانی که به اضافه وزن مبتلا هستند با روش های کمکی نیز به سختی قادر خواهند بود این توانایی را به دست آورند البته کاهش وزن در این گروه از افراد کمک می کند تا سطح هورمون ها تنظیم شود و مشکلات برطرف شوند.

تاثیر چاقی بر باروری با احتساب BMI

اگر می خواهید بدانید که به چاقی مبتلا هستید یا خیر باید به BMI یا شاخص توده بدنی خود توجه کنید. BMI از روی وزن و قد افراد محاسبه می شود. مطالعات نشان می دهد که افرادی با BMI در بازه عدد 20 تا 25 در بارداری با مشکل چندانی مواجه نخوهند بود و در عوض زمانی که این عدد از 25 بالاتر برود شانس بارداری آن ها کاهش پیدا خواهد کرد. درنتیجه با دور بودن عدد گفته شده از حد نرمال، شرایط برای فرد بدتر خواهد شد.

باید بدانید که چاقی و اضافه وزن دو مقوله متفاوت از یکدیگر هستند. افرادی که BMI بدن آن ها عددی بین 25 تا 30 است دارای اضافه وزن هستند و افرادی که BMI آن ها بیشتر از 30 است چاق محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید: عکس رنگی رحم با بیهوشی

مشکلات چاقی و نازایی برای بانوان

تاثیر چاقی بر ناباروری زنان به صورت مشکلاتی خود را نشان می دهد که عبارتند از:

 • قاعدگی نامنظم و درنتیجه تخمک گذاری ناموفق
 • نازایی
 • سقط جنین
 • شکست در درمان های ناباروری
 • مشکلات دوران بارداری
 • دیابت بارداری
 • پره اکلامپسی
 • جنین ماکروزوم
 • زایمان به صورت سزارین
 • به هم ریختن تعادل هورمونی

بانوانی که با داشتن اضافه وزن باردار می شوند نیز، باید به این نکته توجه کنند که سلامت جنین خود را به خطر خواهند انداخت.

افزایش توده چربی در ناحیه شکم بانوان باعث می شود آن ها نسبت به انسولین مقاومت پیدا کنند و از طرفی سطح هورمون های جنسی مانند آندروژن و استروژن آن ها کاهش یافته و با مشکل ناباروری مواجه شوند.

تاثیر چاقی بر باروری به روش IVF

بانوانی که از روش IVF برای بارداری استفاده می کنند اگر دارای اضافه وزن باشند شانس بارداری آن ها 9 درصد کم تر از بانوانی است که با مشکل اضافه وزن مواجه نیستند. همچنین موفقیت IVF بانوانی که مبتلا به چاقی هستند بیست درصد از خانم هایی که چاق نیستند کم تر خواهد شد. 

سخن آخر

تاثیر چاقی بر باروری مدت زیادی است که توسط پزشکان تایید شده است و همین موضوع سبب شده که روش های درمانی نیز بر روی افرادی با اضافه وزن تاثیرگذار نباشد. علت این مشکل نیز اختلالاتی است که توده های چربی مخصوصا در ناحیه شکمی بر هورمون های جنسی وارد می کنند.

منبع:

https://www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx?paperid=118038

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.