• 025-3119

تاثیر زینک بر باروری زنان و مردان چیست؟

تاثیر زینک بر باروری زنان و مردان چیست؟

تاثیر زینک بر باروری زنان و مردان چیست؟

زینک یک ماده معدنی است. برای سلامت بدن و پیشگیری از بیماری ها وجود مواد معدنی ازجمله زینک ضروری است. کمبود زینک می تواند بر روی قدرت باروری زنان و مردان تاثیر بگذارد و موجب ناباروری شود. اگر علاقه‌مند هستید متوجه تاثیر زینک بر باروری شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با قرص زینک

زینک یا روی اصلی ترین ماده تشکیل دهنده قرص زینک است. بدن انسان به طور طبیعی توانایی تولید ماده معدنی زینک را ندارد و ما باید آن را از طریق مکمل ها و رژیم غذایی دریافت کنیم. در بازار قرص زینک به دو صورت قرص زینک و زینک پلاس موجود است. در مکمل زینک پلاس علاوه بر ماده مغذی زینک ویتامین های دیگر مانند B و C وجود دارد.
زینک برای سلامتی انسان یک ماده ضروری به شمار می رود و فواید بسیاری دارد. زینک به عملکرد بهتر مغز، بهبود سریع تر زخم، تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت پوست کمک می کند. مصرف قرص زینک محدودیت سنی ندارد. شما می توانید طبق تجویز پزشک آن را مصرف کنید. توجه داشته باشید مصرف بیش از مقدار توصیه شده قرص زینک در جذب آهن و مس تداخل ایجاد کند.

تاثیر زینک بر باروری مردان

زینک نقش مهمی در تولید مثل مردان دارد. تحقیقات نشان می دهد تاثیر زینک بر باروری مردان بسیار زیاد است و مردان نابارور در مقایسه با مردانی که توانایی باروری دارند، مقدار زینک کمتری دارند. کمبود زینک در بدن مردان می تواند باعث کاهش هورمون تستوسترن، کاهش کیفیت و تعداد اسپرم شود و همچنین تحرک اسپرم را کم کند.
مایع منی در هر تخلیه حاوی 5 میلی گرم زینک است و این اهمیت مکمل روی را در مردان را نشان می دهد. برای لقاح کیفیت و تحرک اسپرم بسیار مهم است و هرگونه کمبود روی باعث کوچکی بیضه، ناتوانی جنسی، کاهش تعداد اسپرم و سطح هورمون تستوسترون و پرولاکتین می شود؛ بنابراین بسیار مهم است آقایان منابع غذایی که حاوی این ماده است را مصرف کنند.

تاثیر زینک بر باروری زنان

گاهی بعد از گرفتن عکس رنگی رحم (HSG) و بررسی آن همه چیز نرمال به نظر می آید اما باز فرد نمی تواند باردار شود. در این موقع باید عوامل دیگر بررسی شود. زینک یک ماده مغذی بسیار مهم است که در باروری زنان هم نقش بسیار پررنگی دارد. وجود زینک برای رشد جنسی، تخمک گذاری، چرخه قاعدگی درست و ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون ضروری است.
برای لقاح موفق به تخمک سالم و اسپرم نیاز است. زمانی که مقدار کافی زینک در بدن بانوان وجود نداشته باشد، تخمک ها نمی توانند بالغ شوند و تخمک گذاری انجام نمی شود در نتیجه لقاح ناموفق خواهد بود.تاثیر زینک بر باروری زنان بسیار قابل توجه است.
مصرف زینک سلامت تخمدان ها را بالا می برد و تعداد فولیکول های موثر در بارداری را افزایش می دهد و در مواردی کمک به درمان تنبلی تخمدان می کند. پس از تشکیل جنین در دوران بارداری کمبود زینک باز می تواند مشکل ساز شود و سلامت جنین را تهدید کند؛ بنابراین پزشکان برای جلوگیری از سقط جنین و تشکیل نشدن قلب نوزاد تا هفته هشتم مصرف زینک را توصیه می کنند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عکس رنگی رحم

منابع دریافت زینک به صورت طبیعی

اگر به دنبال این هستید که از رژیم غذایی تان زینک دریافت کنید، اما مایل نیستید که مکمل زینک مصرف کنید، باید بگوییم شما می توانید زینک را در انواع مواد طبیعی که معمولا در خانه ها وجود دارند پیدا کنید. به طور مثال عدس یک منبع سرشار از زینک است و در هر 100 گرم عدس پخته شده حاوی 6 میلی گرم زینک است. زینک فقط در عدس موجود نیست و شما می توانید آن را از منابع دیگر مانند زرده تخم مرغ، گوشت بره، ماست، گوشت گاو، گوشت مرغ، کنجد، دانه کتان، جو دو سر، پودر کاکائو، لوبیا قرمز، بادام زمینی، نخودچی، نخود فرنگی، بادام هندی، سیر، برنج قهوه ای، قارچ، اسفناج، شکلات تلخ، شاه ماهی و لبنیات دریافت کنید.

جمع بندی
در این مقاله تاثیر زینک بر باروری زنان و مردان را بررسی کردیم. متوجه شدیم کمبود زینک می تواند هم برای مردان و هم برای زنان عواقب بدی به همراه داشته باشد. کمبود زینک علائمی مانند نازک شدن مو، کاهش اشتها، مشکلات باروری و اسهال را به دنبال دارد اما شما تنها با انجام آزمایش می توانید از میزان روی در بدن خود آگاه شوید و مصرف روی را طبق تجویز پزشک خود شروع کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.